Tu Kasia i Wiktor – utworzyliśmy dla Was pigułkę wiedzy i relaksacji w jednym. To medytacja prowadzona ze specjalnie skomponowaną muzyką ilustracyjną o „Podręczniku Botaniki Porozumienia”. Poznacie tam Edwarda, który zastanawia się jak opanować stres i jak poprowadzić trudną rozmowę w pracy w sposób konstruktywny. Spotyka na swojej drodze pewnego mentora dzięki któremu uczy się tego co jest najważniejsze w komunikacji z inny.

Scenariusz Opowieści Coachingowej „Podręcznik Botaniki Porozumienia” oparliśmy na wiedzy z takich dziedzin jak Harwardzka Szkoła Negocjacji, Komunikacja Bez Przemocy (PBP), Negocjacje Integracyjne oraz Mediacje. Zebraliśmy je w 15 minutową Opowieść Coachingową właśnie na temat pracy nad własnym stylem komunikacji i „przepisami” na efektywną i skuteczną komunikację.

Opowieść jako Narzędzie do Samopomocy Emocjonalnej

Pracując na co dzień jako psycholożka i nauczycielka jogi, oraz jako scrum master i mediator, a wspólnie jako trenerzy umiejętności miękkich, w ciągu ostatnich 8 lat zdołaliśmy zebrać dużo refleksji i wniosków na temat najczęstszych potrzeb pojedynczych ludzi i całych zespołów. Na podstawie tysięcy slajdów naszych prezentacji szkoleniowych, setek autorskich ćwiczeń oraz kilkudziesięciu modeli i podejść innych twórców, zaczęliśmy tworzyć opowieści.

Dlaczego odpowiednio użyte opowieści mogą stanowić efektywne narzędzie terapeutyczne, coachingowe i psychoedukacyjne, a nawet działać jako lek bez recepty? Odpowiedzi na to pytanie możecie znaleźć w artykule Kasi w listopadowym wydaniu „Charakterów” – jego fragment przeczytacie tutaj.

Opowieść + Przewodnik = E-Kurs „Poradź sobie z konfliktem”

Kwintesencją każdego ćwiczenia jest możliwość usprawnienia się dzięki niemu. Po to zebraliśmy dla Was ćwiczenia które wykorzystujemy w trakcie naszych szkoleń z zarządzania konfliktami. Dlatego połączyliśmy Opowieść „Podręcznik Botaniki Porozumienia” z Przewodnikiem, stanowiącym e-kurs dający Tobie narzędzie do wykorzystania w każdej chwili, w każdym miejscu w którym masz dostęp do telefonu, słuchawek i 15 minut na zrelaksowanie się.

Ściągnij plik .pdf na którym znajdziesz pytania do odpowiedzenia sobie w sytuacji w której czeka Ciebie trudna rozmowa i myśli o niej nie dają spokoju. Z opowieści i naszego przewodnika można korzystać także w drodze do pracy, przed przyjazdem teściów ale i w rozmowie z dziećmi. Skomponowaliśmy ją na tyle w 'lekki’ i 'przystępny’ sposób aby trafiła do możliwie szerokiego grona.

Przekonajcie się sami!

ps. 31/03/2024 możemy zobaczyć się na Teneryfie w Puerto de la Cruz i muscoYogowoać!

Oprócz rekomendacji opowieści i e-kursu, wolna myśl na temat jednego z aspektów dojścia do porozumienia: jak zbudować chęć do dojścia do porozumienia u drugiej strony? Bez niej, starania na rzecz dojścia do porozumienia okażą się przepalone i skutkować będą wyłącznie przepalonym czasem i emocjami. Jeżeli taka wola nie istnieje po jednej ze stron, druga może próbować do niej doprowadzić, np.. oczyszczając atmosferę, wychodząc z gestem dobrej woli, symbolicznym upominkiem, empatyzacją a nawet autentycznymi przeprosinami.

Przeprosiny to potężne narzędzie do przełamania impasu

O 'ceremonialności’ i znaczeniu przeprosin mówi się mało w literaturze konfliktu. Jest to bardzo delikatny temat dla prawników, ponieważ np. przeprosiny w negocjacji np. mogą być potraktowane jako uznanie roszczenia które przerwie bieg terminu przedawnienia. (Art. 123 Kodeksu Cywilnego Wersja od: 7 stycznia 2024 r.)

Ale przeprosiny mogą dotyczyć bardzo wąskiego i wybranego elementu i a czasami ważniejsze jest samo wyrażenie przeprosin aniżeli sama ich treść. Na przykład, dyplomatycznym było by aby przeprosić za to że dana sytuacja wywołuje tyle emocji i że chciałoby się aby była ona była lżejsza dla nas wszystkich (…) dlatego proponuje się aby…”. Zwrot czysto grzecznościowy a powiedziany w autentyczny sposób może pozwolić na dalsze kroki w rozmowie.

Ciekawostka na koniec – zobaczcie, że w Sądach Powszechnych w Polsce między 2013 a 2022 ilość spraw skierowanych przez sędziów do mediacji wzrasta (z 13 370 w 2013 do 31 939 w 2022). Jest to w części pozytywna wiadomość – ponieważ widzimy wzrost o 238%. Smutna wiadomość jest taka, że ilość spraw w których mogła być zastosowana to 2 112 717 a samo skierowanie sprawy do mediacji jeszcze nie świadczy o tym, że strony nie wykorzystają jej jako 3 miesięczne przedłużenie procesu i będą udawać że chcą dojść do porozumienia. Na co niestety Mediator ma ograniczony wpływ.

Tyle gwoli wolnych przemyśleń – pozdrowienia!

Wiktor




.